FUS > Novinky > ROZHODCOVSKÉ POPLATKY

ROZHODCOVSKÉ POPLATKY

30.9.16 | Jozef Horčiak Přečteno: 917×

Rozhodcovia sú dôležitou súčasťou každého turnaja. Ich práca nie je vôbec jednoduchá. Musia absolvovať prípravu, pravidelné testy, musia sa sústrediť počas dlhých zápasov, odstáť si ich a pritom sa musia vedieť správne a rýchlo rozhodnúť, odolávať rôznym tlakom a emóciám hráčov. Stojí to veľa času, energie a aj nervov. Aj keď podajú stopercentný výkon, nie všetci to ocenia. Nemôžeme sa preto čudovať, že býva problém zohnať počas turnaja rozhodcu. Byť rozhodcom je náročné, preto je správne, ak sú za to zvlášť odmenení.

Na svetových turnajoch sa spravidla používa systém ITSF, kde sú rozhodcovia odmeňovaní za jednotlivé zápasy z registračných poplatkov na turnajoch. V našich podmienkach tento systém nie je možné uplatniť, keďže na turnajoch hráči neplatia žiaden registračný poplatok a 100% štartovného ide naspäť do cien. Na tom nechceme nič meniť a vyberať extra poplatky. Hráči si dokážu robiť počas svojich zápasov rozhodcov sami a funguje to tak bez problémov pre takmer všetky zápasy. Pri tomto systéme nám však nepríde fér, ak sa pár previnilcom opakovane skladajú na rozhodcov všetci hráči, aj tí, ktorí dokážu hrať v zmysle pravidiel aj bez rozhodcu.

NOVÝ SYSTÉM POPLATKOV

Od novej sezóny prechádzame na systém platených rozhodcov. Tých si budú platiť oba tímy/jednotlivci na privolaný zápas, bez ohľadu na to, kto si rozhodcu na zápas privolal.

Poplatok za hlavného rozhodcu: 1,00 EUR /hráč (2+2 EUR za oba tímy pre dvojice)
Poplatok za časového rozhodcu: 0,50 EUR /hráč (1+1 EUR za oba tímy pre dvojice)

Privolaní rozhodcovia (hlavný a časový) tak dostanú zaplatené max. 6 EUR v súťaži dvojíc a
max. 3 EUR spolu pri súťaži jednotlivcov.

KTO MOŽE ROBIŤ ROZHODCU?


Plateným rozhodcom môže byť len oficiálny rozhodca ITSF s platnou licenciou. Nelicencovaní rozhodcovia nie sú oprávnení vyberať poplatok od hráčov za rozhodovanie. Pri potrebe rozhodcu má vždy prednosť licencovaný rozhodca. Až keď nie je žiaden takýto rozhodca k dispozícii, môže byť privolaný nelicencovaný rozhodca bez nároku na poplatok.

ITSF Zoznam rozhodcov_Slovensko
http://www.table-soccer.org/page/referees?country=SK

PLATNOSŤ ROZHODCOVSKEJ LICENCIE

Uvedomujeme si, že pokiaľ rozhodca pravidelne nerozhoduje, tak môže vyjsť postupne z cviku. Navyše pravidlá sa postupne upravujú, čo treba sledovať a mať stále prehľad. Preto aj aktuálni rozhodcovia budú musieť pravidelne každé 2 roky postúpiť preskúšaniu. Ak nebudú počas týchto dvoch rokov aktívni a testu sa nezúčastnia, resp. testom neprejdú, môže ich licencia zaniknúť, prípadne môže byť znížená ich úroveň. Na druhej strane, ak budú aktívni a úspešní v testoch, môžu si polepšiť.

Už registrovaným slovenským ITSF rozhodcom platí licencia do konca sezóny 2016/17. Ak budú chcieť rozhodovať v ďalšej sezóne, musia si zopakovať testy počas ešte počas tejto sezóny.

AKO SA STAŤ ROZHODCOM?

Pre zisk rozhodcovskej licencie je potrebné úspešne absolvovať rozhodcovské testy. Testovanie nových rozhodcov, ale aj preskúšanie tých aktuálnych, má od tejto sezóny na starosti Oliver Bais. V prípade, že máte záujem absolvovať tieto testy, napíšte na fus@foosball.sk, alebo priamo Oliverovi Baisovi. Keď bude evidovaných viacero žiadostí, určíme (prípadne si dohodneme) termín a miesto, kde budete môcť absolvovať rozhodcovské testy.

 

Veríme, že tento systém odmeňovania rozhodcov prispeje k skvalitneniu turnajov, férovej hre, lepšej atmosfére na turnajoch a na druhej strane, že rozhodcovia budú za svoj výkon primerané ohodnotení a zároveň motivovaní byť naozaj dobrým, rešpektovaným a vyhľadávaným rozhodcom.

Vložit komentář

Pokud chceš napsat komentář, musíš se přihlásit.