FUS > Škola rozhodcov > PRVÉ ŠKOLENIE ROZHODCOV

PRVÉ ŠKOLENIE ROZHODCOV

24.2.09 | Marek Vaňous Přečteno: 2347×

Na Slovenskom pohári v Košiciach sa konala historicky prvá škola rozhodcov. Školenia sa zúčastnili 10 záujemcovia z radov hráčov. Testu zostavenému podľa aktuálnych pravidiel vyhoveli 3 kandidáti na rozhodcu.

Školenie pozostávalo zo 4 častí. Prvou bola teoretická časť, kde sa účastníkom vysvetlili základné rozhodcovské postupy a procedúry, ako napríklad postavenie rozhodcu pri stole, správne zastavenie hry, zapisovanie do rozhodcovského hárku, ale aj spôsob, ako sa vysporiadať s nervóznymi hráčmi. Po teoretickej časti nasledovala ukážka spomenutých postupov pri stole a tiež názorné ukážky základných porušení pravidiel, na ktoré musia rozhodcovia dávať pozor. Následne mali účastníci možnosť pýtať sa na nejasnosti v teoretickej, ako aj v praktickej oblasti.

 Po teoretickom úvode bol na rade samotný test, rozdelený do 4 častí. V prvej bolo treba určiť, či je výrok pravdivý alebo nepravdivý. V druhej časti museli účastníci školenia vybrať správnu odpoveď spomedzi 3 ponúkaných možností, pričom bola správna vždy iba jedna možnosť. Úlohou v tretej oblasti otázok bolo správne uviesť časový limit a v poslednej časti testu prisúdiť loptu tímu A alebo B podľa opísanej situácie.

 Celkovo mal test 30 otázok (každá správna odpoveď = 1 bod) , pričom na jeho úspešné absolvovanie bolo nutné dosiahnuť minimálne 23 bodov.

 Úspešným absolvovaním testu sa ale celý proces získavania licencie nekončí, keďže nasleduje praktické hodnotenie úspešných kandidátov počas zápasu. Na základe tohto celkového hodnotenia sú priradzované kategórie rozhodcov. Najnižšou a základnou je asistent rozhodcu a najvyššou, ktorú môže udeliť FUS je národný rozhodca. Vyššie kategórie sú udeľované rozhodcovskou komisiou ITSF. Jedná sa o kategórie medzinárodný rozhodca * a medzinárodný rozhodca **.

 Účastníci decembrového školenia, ktorí nedosiahli potrebný počet bodov, ako aj noví záujemcovia, budú mať ďalšiu možnosť získať medzinárodnú rozhodcovskú licenciu ešte v priebehu tejto sezóny na druhom školení rozhodcov. Bližšie informácie o jeho termíne sa spolu s ďalšími dôležitými informáciami dozviete priebežne na stránkach www.foosball.sk.

úspešní kandidáti

Marek Vaňous
Rastislav Trnka
Peter Cingel

Neúspešní kandidáti

Ivan Dupej
Ján Ambrós
Matúš Schnierer
Peter Gábor
Tomáš Klobušník
Marek Vovčík

Miroslav Talian

Vložit komentář

Pokud chceš napsat komentář, musíš se přihlásit.